poniedziałek, 14 listopada 2011

Zabudowy szklane - rodzaje szkła i ścian.


Autorem artykułu jest Robert Czapliński




W dzisiejszym świecie nowoczesnego budownictwa nic tak nie nadaje smaku oraz stylu wnętrzu jak szkło, a w szczegolności zabudowy ze szkła. Technologie oraz materiały pozwalają na coraz to bardziej odważne zastosowanie szkła już nie tylko jako materiału koniecznego, ale także jako ozdoby lub elementu dekoracyjnego.

Zabudowy szklane wykorzystywane są wszędzie:


- kuchni


- nowoczesnych biurach


Zabudowy szklane, ściana szklana


- łazience


Szklane zabudowy pozwalają estetycznie i nowocześnie zagospodarować każdą przestrzeń. Są praktyczne i bardzo nowoczesne chociażby jako ściany szklane, drzwi lub ściany działowe. Ważnym elementem zabudowy szklanej jest, także jego estetyczne okucie, które nadaje także stylu.


Wykonuje się je z różnego rodzaju szkła, jednak najważniejszym jest tutaj używanie szkła hartowanego ze względu na dużo wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na powierzchniową różnicę temperatur.


Takie właśnie właściwości pozwalają na projektowanie coraz to bardziej nietypowych i oryginalnych zabudów szklanych.


Bardzo efektowym elementem nowoczesnego biura lub wnętrza mieszkania jest ściana szklana wykonana z np. szkła mrożonego lub lakierowanego.  Możliwe jest także wykonanie na zabudowie szklanej wzoru lub nałożenie grafiki.


Ściany szklane można podzielić w zabudowie na ściany stałe oraz  składane.


Zabudowy działowe ze szkła, panele szklane, różnego rodzaju przeszklenia ze szkła hartowanego, witryny sklepowe , balustrady szklane, panele ze szkła lakierowanego, daszki szklane.


Szklane ściany stałe wykonane z pojedynczych tafli szklanych z możliwością zastosowania szklanych drzwi pojedynczych lub podwójnych drzwi szklanych, wahadłowych oraz jednostronnych.  Dzięki zastosowaniu samozamykacza podłogowego stają się estetycznym i wygodnym rozwiązaniem w szklanych ścianach działowych a także zabudowach szklanych


---

Zabudowy szklane VIZJO



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?


Autorem artykułu jest Michał Kurzydłowski




Budownictwo jednorodzinne w Polsce nadal trzyma się na bardzo dobrym poziomie. Wiele osób decyduje się na budowę swojego własnego domu. Jedna z pierwszych decyzji, jakie taka osoba musi podjąć to wybór pomiędzy gotowym projektem domu, a indywidualnym. Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań?

Póki nie przystępujemy do realizacji naszych marzeń dotyczących budowy własnego domu dla swojej rodziny, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wykonanie domu według naszych (często bardzo śmiałych wizji), okazuje się bardzo drogie lub totalnie niepraktyczne.


Wybór projektu indywidualnego


Oczywiste jest, że dom zaprojektowany indywidualnie dla potrzeb naszej rodziny najlepiej będzie nam odpowiadał. Wielu potencjalnych inwestorów ma określony, często wyszukany gust, któremu sprostać może tylko projekt indywidualny. Taki wybór będzie też najlepszy w przypadku, gdy mamy rzadko spotykane wymagania w stosunku do przyszłego domu - np. gdy chcemy, aby dom był dodatkowo dostosowany do  potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, czy gdy chcemy, aby dźwięk rozchodził się w nim w określony sposób. Należy jednak być świadomym, że opracowanie takiego projektu wiąże się z wydatkiem rzędu 20 tys. złotych oraz utrudnieniami na etapie jego realizacji.


Wybór gotowego projektu domu


Większość Polaków wybiera więc gotowy projekt domu. Decyduje o tym kilka istotnych czynników. Przede wszystkim kierujemy się oczywiście ceną. Koszt zakupu takiego projektu to wydatek rzędu 2 tys. złotych. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, aby przed zakupem danego projektu skonsultować go z miejscowym architektem, mogłoby się bowiem okazać, że w naszej miejscowości nie wolno dla przykładu budować domów z dachem cztero-spadowym, czy mającym płaski dach. Niewątpliwą zaletą gotowego projektu jest fakt, iż najczęściej ktoś już budował według niego dom. Oznacza to, że najprawdopodobniej są już w internecie gotowe rozwiązania niektórych zagadek dotyczących jego realizacji. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o szczegółowym dopracowaniu projektu. Gotowe projekty domów w przeciwieństwie do tych indywidualnych, będą o wiele staranniej opracowane, nie będą też najprawdopodobniej zawierały błędów, gdyż te już zostały wychwycone przez poprzednich inwestorów. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ergonomii domu. Nie sztuką bowiem jest wybudować dom. Przez całe dziesięciolecia będziemy musieli bowiem jeszcze go ogrzewać i konserwować. W przypadku gotowych projektów, mamy możliwość skonsultować takie kwestie z osobami, którze już całymi latami mieszkają w budynkach wykonanych na ich podstawie.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projekty domów – droższy nie znaczy lepszy


Autorem artykułu jest Zbigniew L




Z zamiarem budowy własnego domu nosi się wiele osób. Przepaść, która dzieli sam zamysł od jego zrealizowania szybko odstrasza tych, którzy boją się ryzyka. Zwyciężają osoby zdecydowane i konsekwentnie zmierzające do celu. Rozpoczęcie budowy domu wymaga bowiem podejmowania decyzji, które będą rzutować na długie lata.

Podczas prac związanych z budową domu często zdarzają się nieprzewidziane trudności. Nawet w najlepiej przemyślanej inwestycji mogą pojawić się niemiłe niespodzianki. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek przeszkód, warto skrupulatnie przygotować się do budowy domu. Niezwykle istotną kwestią jest wybór projektu domu na miarę własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Wiele osób rezygnuje z zamawiania projektów indywidualnych, a w zamian kupuje katalogowe plany architektoniczne.


 


Gotowe projekty domów cieszą się ogromnym zainteresowaniem co najmniej z kilku powodów. Dla wielu nabywców zachęcająca jest przede wszystkim cena. Koszt wykonania projektu na zamówienie może być nawet kilkakrotnie większy, niż cena projektu gotowego. Nie oznacza to jednak, że tak zwany projekt powtarzalny jest gorszy jakościowo od tych wykonywanych indywidualnie. Błędem jest również założenie, że gotowe, masowo sporządzane projekty są pospolite, mało ciekawe i oklepane.


 


Wielość i rozmaitość dostępnych w sprzedaży projektów katalogowych jest tak duża, że nie sposób znaleźć dwóch identycznych domów w bliskim sąsiedztwie. Podstawą trafnego wyboru projektu jest sprecyzowanie własnych wymagań. Wstępne wyobrażenie można idealnie doszlifować przeglądając jak największą ilość przykładowych prac architektonicznych. Inspiracje zaczerpnięte z poszczególnych projektów można wykorzystać przy formułowaniu wizji własnego domu.


 


Osoby wciągnięte w wir poszukiwań i naglone czasem z łatwością idą na ustępstwa i niejednokrotnie decydują się na zakup projektu, który tylko częściowo odpowiada ich wyobrażeniom. Taki stan rzeczy często prowadzi do niezadowolenia z końcowych efektów. Jeśli chcemy czuć się komfortowo w swoich czterech ścianach, musimy uzbroić się w cierpliwość, uodpornić na presję czasu i naciski ze strony otoczenia. Każdy krok ku spełnieniu marzeń o posiadaniu własnego domu musi być starannie przemyślany. Tylko zawziętość i roztropność umysłu nie pozwolą nam znaleźć się w grupie przegranych, których wchłonęła przepaść dzieląca zamiar od celu.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co warto wiedzieć decydując się na dom drewniany szkieletowy?


Autorem artykułu jest krystian Kowalski




Jezli mysliasz o własnym domu to ten artykuł może być dla Ciebie. Przeczytasz w nim o kilku ważnych aspektach zwiazanych z budowaniem domów drewnianych szkieletowych.

Wielu z nas myśli o własnym kącie. Niektórzy chcą by było to mieszkanie nad morzem, inni w  górach lub na wsi. Coraz częściej uciekamy z miast na rzecz spokojnego miejsca i coraz popularniejsze, również w Polsce, stają się domy drewniane szkieletowe. Mimo, że jeszcze do niedawna raczej unikano ich budowy z różnych względów, teraz cieszą sporym zainteresowaniem. Wynika to głównie z tego, że ich technologia rozwinęła się na tyle, iż wady zaczęły znikać. Na co zwracać uwagę decydując się na dom oparty o drewniany szkielet? O tym przeczytasz w tym artykule.

Pierwsza z ważnych kwestii to dostępność projektu. Dzięki temu, że ta technologia nie jest jeszcze bardzo popularna  w Polsce, to o odpowiedni projekt jest dość trudno. Przeważa typowa murarka, a nie domy drewniane szkieletowe. Zatem, jeśli chcemy mieć dokładnie taki dom, jak sobie wymarzyliśmy, niezbędne może być zlecenie indywidualnego projektu, a to niestety kosztuje. Zatem warto poświecić nieco więcej czasu na znalezienie odpowiedniego projektu, by potem nie musieć przepłacać.

Kolejna kwestia to możliwości projektowe. Niewątpliwą zaletą takich domów jest to, że ściany nie muszą być zbyt grube (zyskujemy dodatkowy metraż), a mimo to zachowują podobne lub lepsze parametry cieplne niż domy murowane. Powodem jest drewno - ma ono lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Dalej, należy przemyśleć wybór wykonawcy. A ten niestety zbyt szeroki nie jest. Stąd ważne jest by zlecać budowę firmie, która sie w tym specjalizuje - bo ona będzie wiedziała lepiej, jak taki budynek postawić niż firma robiąca to “od święta” lub wcale. Tutaj też ważny jest  czas budowy. Jest on niezwykle krótki. Często wystarczy tylko kilka miesięcy (3-6), aby taki dom powstał. Dzięki temu w ciągu 1 sezonu można już zamieszkać. Wynika to z innej technologii budowy, zastosowanych materiałów i braku prac dodatkowych.



---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 8 listopada 2011

Z budową na ty, trudne początki

Autorem artykułu jest Norbert Botwina




Jeżeli podjąłeś decyzję o tym, aby wybudować swój wymarzony domek, to jesteś na początku trudnej drogi. Na wstępie musisz wiedzieć, że kwestie z budową i utrzymaniem m.in. domu reguluje kilka ustaw i rozporządzeń.

Pierwsza w kolejce jest ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, później ustawa prawo budowlane, rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i normy nim przywołane (wymienione na końcu). Należy też zdawać sobie sprawę, że działalność związana z budownictwem podlega także pod kodeks karny i Inwestor także, w swojej części, ponosi odpowiedzialność karną. Jest też rozporządzenie w sprawie użytkowania lokali mieszkalnych, ale to już jest potrzebne przy użytkowaniu.


Tak więc przed wyborem działki należałoby się udać do odpowiedniego urzędu gminy, miasta czy też dzielnicy (bardzo duże miasta), aby dowiedzieć się pod jakiego rodzaju zabudowę jest przeznaczony teren na którym zamierzamy się budować. Kwestia istotna, bo może się okazać, iż nasza wymarzona działka przeznaczona jest pod np. przemysł i domu nie wybudujemy.


Ważna jest też odległość od obiektów uciążliwych, żebyś później, drogi czytelniku, nie narzekał, że jakiś zakład Ci przeszkadza. No i jeszcze kwestia rzeki, która może wylać, a jak wybudujesz się blisko rzeki, to jest kuszenie losu. Co do zasady, każdy ma prawo zabudowy swojej działki. W dobrym położeniu są właściciele (przyszli też) na terenach posiadających aktualne Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ od razu wiadomo co można tam postawić. Gorzej jest gdy trzeba się starać o decyzję o warunkach zabudowy, bo po pierwsze procedura jest czasochłonna, a po drugie można dostać decyzję pozytywną, na teren, na którym raczej nie powinno się sytuować danego rodzaju zabudowy. Niestety tu urząd ma ograniczone możliwości sprzeciwu przez wymienioną zasadę o prawie zabudowy. Dlatego też wystarczy małe podtopienie, a mnóstwo domów „pływa”, a później ludzie mówią, kto dał im pozwolenie. No właśnie, ale kto się starał o wybudowanie w tym miejscu, tego już nikt nie docieka.


Więc po pierwsze WYBÓR DZIAŁKI. Sprawdzamy MPZP, a jak go nie ma to składamy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. I nie musimy być właścicielem działki, ponieważ ta decyzja nie rodzi skutków prawnych. No i oczywiście zdrowy rozsądek. Ważne też są wielkość i kształt działki oraz sieci uzbrojenia, żeby nie okazało się, że musimy prowadzić kilkaset metrów sieci. Osobiście uważam, iż najlepszy wyborem są działki, które są tak usytuowane, że droga jest jak najbardziej od północy. Wynika to z tego, że ewentualny taras od strony południowej znajduje się w części „ogrodowej”, a nie frontowej naszej działki, chociaż zawsze można zrobić pełne ogrodzenie plus wysoka zieleń.


Teraz projekt. Najczęściej jest to „typówka”, więc tu wybór jest przeogromny i trzeba go dobrać do własnych upodobań, działki i zasobności portfela (koszt budowy i utrzymania, a nie cena projektu). Koszt adaptacji to wydatek rzędu 1500 zł, ale może być różny w zależności od regionu. Jeżeli do tego dojdą przyłącza to może być to już 2500 do 3000 zł. Gdy dochodzą przydomowe oczyszczalnie, instalacje gazu płynnego i przeróbki projektu to już jest wycena indywidualna. Gdy projekt chcemy znacząco przerobić, to należałoby poszukać innego projektu, lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego.


Obowiązkowo powinna być wykonana geologia, czego się praktycznie nie robi, ale czy koszt około 500 czy 700 zł, to aż taki spory wydatek przy kosztach budowy sięgających kilkuset tysięcy zł? A może nam to zaoszczędzić dużo więcej pieniędzy w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, czy też słabych gruntów. Gdy mamy już zaadaptowany projekt to teraz trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, ale o tym w kolejnym artykule.


---

http://profage.blogspot.com/



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Domy jednorodzinne

Autorem artykułu jest Jan Wentynski




Planujesz budowę domku lub też kupno mieszkania? Zapoznaj się zatem z naszym artykułem: odnajdziesz tutaj wskazówki dotyczące wznoszenia domków jednorodzinnych w technologii szkieletowej. Najnowsze techniki i porady budowlane w zasięgu ręki!

Jeśli chcemy postawić sobie własne domostwo, musimy po pierwsze przeanalizować jakiego rodzaju chcemy mieć mieszkanie. Czy będzie to dom prefabrykowany, czy zbudowany z pustaków, czy chcemy posiadać dom energooszczędny czy też lokal postawiony przez developera. Wszystkie te wymogi są szczególnie istotne, przede wszystkim jeśli pragniemy budować dom wytrzymały, w atrakcyjnej cenie i energooszczędny. Zwięźle mówiąc taki, który będzie funkcjonalny.

Jeśli postanowimy ulokować pieniądz w montaż domu prefabrykowanego, powinniśmy wziąć pod rozwagę wszystkie pozytywne i negatywne wymiary tego typu inwestycji. Domy prefabrykowane nie różnią się szczególnie pod względem właściwości energooszczędnych od domów jednorodzinnych budowanych drogą konwencjonalną. Jednak ich niekwestionowaną zaletą jest błyskawiczność budowy, a raczej instalacji. Wyselekcjonowany przez nas koncept architektoniczny domu szkieletowego może być już gotowy w sto dwadzieścia dni, a zainstalowany na miejscu przeznaczonym pod budowę w zaledwie dwa dni.

Współcześnie ciekawą alternatywą, dla przyszłych właścicieli, którzy nie mogą samodzielnie zajmować się budową domu jest skorzystanie z pomocy dewelopera, i zaczerpnięcie pomysłu co do kształtu i kolorytu budynku z jednego z wielu z powszechnie dostępnych na rynku projektów gotowych na przykład domków prefabrykowanych. Są to szczególnie błyskawiczne i efektywne metody, które obecnie z sukcesem wypierają konwencjonalne sposoby wznoszenia budynków mieszkalnych.

Drewniane domy kanadyjskie, w inny sposób nazywane szkieletowymi czy prefabrykowanymi, swoją nazwę zaczerpnęły od sposobu stawiania domów w Kanadzie. Wznoszenie domów z gotowych elementów wyśmienicie zdaje egzamin głównie w tych obszarach na świecie, gdzie uwarunkowania atmosferyczne szczególnie utrudniają wybudowanie budynku drogą tradycyjną. Mam tu na myśli zwłaszcza niskie temperatury, które znacznie przeciągają czas wysychania cementu, a czasem powodują nawet jego wzmożone pękanie.

Energooszczędny dom jest bardzo funkcjonalny w obecnych czasach. Z jednej strony tego rodzaju domy są niezwykle przyjazne dla środowiska, ponieważ do ich ogrzania, potrzebne jest mniej tzw. brudnej energii, czyli tej otrzymanej w konwencjonalny sposób. Z kolejnej zaś strony są po prostu tańsze w eksploatowaniu. Z tej przyczyny opłaca się wykonać długofalowe inwestycje w baterie słoneczne czy termoizolację ścian, ponadto rekuperator w domu jest bardzo opłacalnym posunięciem.

Interesującym sposobem lokowania pieniędzy w dziedzinę budowlaną jest skorzystanie z wsparcia developera. Po pierwsze nie musimy od razu posiadać kompletnej sumy na budowę naszego wyimaginowanego domu, gotówkę wpłacamy w częściach, zależnie od etapów budowy. Główną mocną stroną tego typu inwestycji jest to, że cena naszego przyszłego domu, jest nieco niższa niż późniejsza prawdziwa wartość domu. Toteż nieraz można zyskać na tego rodzaju inwestycji. Opłaca się przyjrzeć się bliżej w jaki sposób pracują deweloperzy w Warszawie, w stolicy tego typu budowlane inwestycje są niezwykle zyskowne dla nabywców.

Budując dom opłaca się zakomponować także jego otoczenie. Mam tu na myśli zwłaszcza stosowne dobranie krzewów i drzew do ogrodu, a w przypadku osiedli mieszkaniowych potencjalny deweloper winien się zadbać o sąsiedztwo terenów zielonych, które to mogą się stać ekstra walorem i niejednokrotnie mogą być kartą przetargową w trakcie decydowania się na lokum. Równie istotna jest kostka brukowa otaczająca nasz domek czy osiedle mieszkalne. Jej barwa i fason może być perfekcyjnym uzupełnieniem krajobrazu.


---

Gąbki



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

O dekoracji wnętrz

Autorem artykułu jest Beata Ł




W obecnych czasach odpowiednia aranżacja wnętrza, organizowana nie tyle przez profesjonalistów, co przez każdą osobę, która stara się w atrakcyjny sposób umeblować swoje mieszkanie, to klucz do dobrego samopoczucia we własnym domu. 

Obecnie nie mamy już większych problemów ze znalezieniem bogatej oferty mebli, elementów wykończeniowych, możemy wybrać różnego rodzaju tynki dekoracyjne czy tapety. Na rynku możemy odnaleźć wiele różnorodnych sklepów z bogata ofertą. Jeżeli sami nie mamy dość dobrego pomysłu, dotyczącego wykończenia naszego wnętrza, możemy skorzystać z licznych porad umieszczanych w Internecie, również przez profesjonalistów. Znajdziemy tam porady na każdy temat, np. jak udekorować ściany, aby mieszkanie było zarówno modne, jak i przytulne; jakie trendy obecnie dominują w aranżacji; w jaki sposób zagospodarować każdą, nawet niewielką przestrzeń.


Mamy dużo możliwości już odnośnie samego dekorowania ścian w mieszkaniu. Obecnie coraz bardziej popularne są farby o niestandardowych kolorach, szablony do tworzenia różnego formatu i rodzaju wzorów. Stanowią one dość prostą, a zarazem atrakcyjną ornamentykę na naszych ścianach. Dodatkowo nie wiążą się z dużym wydatkiem. Jaskrawe, mocne kolory są jak najbardziej modne. Powinniśmy jednak uważać, żeby zestawić je z odpowiednimi meblami, aby nieco stonować ich wyraz. Trendem na wykończenie ścian, który obecnie przeżywa swój wielki powrót są również fototapety.  Fototapeta powinna być jednak dobrana wyjątkowo ostrożnie i nie dla każdego rodzaju wnętrza jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego powinniśmy ostrożnie wybierać pasującą fototapetę do naszego wnętrza i niekoniecznie powinniśmy realizować wszelkie nasze pomysły. 


---

tapety Lublin, tynki dekoracyjne Lublin



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

4 zasady przystępowania do wyboru projektu domu


Autorem artykułu jest krystian Kowalski




Z poniższego artykułu dowiesz się o kilku istotnych sprawach, o których warto pamiętać decydując się na budowę domu i wybierając jego projekt. Czytaj zatem uważnie, bo ta wiedza może się przydać.

Myśląc o rozpoczęciu budowy domu stajemy przed wieloma pytaniami i decyzjami do podjęcia. Począwszy od rodzaju domu jaki chcemy mieć i miejsca na działkę przez to, jakie biuro projektów wybierzemy po samą budowę. W tym artykule poznasz kilka ważnych zasad, które warto znać i przestrzegać w momencie, gdy zabieramy się za pierwsze kroki prowadzące do powstania własnego domu.


Zasada pierwsza to otwartość na wiedzę. Jeśli nie jesteś specjalistą to tym bardziej bądź chłonny wiedzy, jaka do Ciebie dociera. Rozmawiaj z ludźmi, którzy dom już budowali, pytaj znajomych choćby o rady, czy znają dobre biura projektowe, a które zdecydowanie odradzają. Czytaj opinie użytkowników (nie instalatorów i sprzedawców) o materiałach i instalacjach – dzięki temu dowiesz się, jak jest w rzeczywistości z ich użytkowaniem.


Zasada druga – bardzo dokladnie przekalkuluj potrzebny budżet. Czy na pewno potrzebne jest Ci drogie biuro projektów, czy może warto poszukać innego tańszego – nie dlatego, że gorsze, ale często lokalizacja biura decyduje o jego cenach. To tak jak ze sklepami – sklepy w drogich dzielnicach też są drogie mimo, że wcale nie lepsze od sklepów w zwykłych dzielnicach. Zainwestuj w droższe materiały, które potem przyniosą Ci oszczędności. Może zrezygnuj z dużego metrażu na rzecz ogrodu?


Zasada trzecia. Nigdy nie oceniaj oglądanego domu po jego wyglądzie zewnętrznym. Najczęściej rodzaj materiałów wykończeniowych można zmienić, podobnie z elementami konstrukcyjnymi – można je schować albo wyeksponować.


Zasada czwarta. Wiąże się ona nieco z zasadą trzecią. Otóż, pamiętaj, że każdy dom i projekt może mieć ukryty potencjał. Nie odrzucaj projektów, które na pierwszy rzut oka wydają się nietrafione. Są biura projektowe, które chętnie podejmą się przeprojektowania i sam się zdziwisz co można było wyczarować.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 6 listopada 2011

Architekt

Czym dla większości ludzi jest architektura ?
Postrzegana jest jako sztuka która kształtuje i tworzy przestrzeń -
choć nie każdy określa ją w ten sposób.
Interpretacji znaczenia tego słowa jest wiele - w zależności jak bardzo
człowiek jest nią zainteresowany.
Kształtowanie tej przestrzeni nastpępuje dzięki projektowaniu oraz wznoszeniu budowli za sprawą specjalistów w tej dziedzinie - specjalistów o wysokich kwalifikacjach, zdolnościach oraz ukończonych studiach o tym kierunku.
Owy kierunek staje się coraz to popularniejszy, pomimo iż nie należy on do listy łatwiejszych.
Żeby mieć jakieś szanse zaistnienia jako architekt, potrzeba ogromnej wiedzy technicznej, umiejętności artystycznych i twórczych oraz poświęcenia.
Dlatego jeśli zaczynamy drogę ku staniu się architektem, musimy mieć nie lada predyspozycje żeby dostać się na takie studia.
W czasie studiowania także nie ma łatwo - kandydant chcąc nie chcąc musi się przykładać do nauki.
Także myśląc już o tym kierunku przed studiami staramy się poprawić choćby nasze zdolności artystyczne poprzez różnorakie kursy przygotowawcze czy rysunkowe.
Jak widać poświęcenie towarzyszy tutaj od samego początku tej drogi.
Jak już wspomniałem jest to zawód coraz to popularniejszy, więc aby znaleźć się wśród najlepszych trzeba być ambitnym, wytrwałym oraz skupiać się na tworzeniu dobrych, jak i zaskakujących projektów.
Warto już za czasów studiowania próbować sobie wykreować drogę do lepszej przyszłości architektonicznej - przyzwoite praktyki gdzie możemy się wiele nauczyć, a także wnieść coś pożytecznego od swojej osoby.
Poświęcenie to nie tylko sumienność i rzetelność - to także inwestycja w samego siebie ( choćby poprzez dodatkowe kursy komputerowe z różnych programów, które napewno nam będą przydatne na tym kierunku, a później w życiu zawodowym ).
Niestety ukończenie studiów to nie wszystko - musimy pamiętać o tym,
iż trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenia w Izbie Architektów oraz coraz bardziej potrzebne niestety, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej architektów.
Droga do zostania architetktem - to nie łatwa droga - ale po jej przebyciu możemy cieszyć się z możliwości kształtowania przestrzeni w jakiej żyjemy i daje nam satysfakcje, że wnosimy tyle dobrego nie tylko dla samego siebie, ale również innych.